Стаття про нетрадиційні методи лікування у “Медоборах” у виданні “Медична Академія”

«Медична Академія», №23 (208) 7 грудня 2007 року

“ЖИВЕ ПИВО. СИНЯ ГЛИНА – ЗДОРОВ’Ю ПІДМОГА” 

Природа подбала про багато чинників, що мають добрі лікувальні, косметичні та омолоджувальні властивості. Про це знали в давньому світі. Українці теж із сивих віків широко використовували в своїй медицині розмаїття трав і напоїв, багатомінеральні гірські породи… Щорічно в санаторії «Медобори», що в селі Конопківка Теребовлянського району на Тернопіллі, поправляють своє здоров’я майже п’ять тисяч хворих з усіх українських і зарубіжних усюд. Їх серед іншого приваблюють тутешні мінеральні води та торфові грязі, які працівники санаторію вміло поєднують з фізіотерапією та новими лікувальними методиками. Велику увагу тут приділяють, зокрема, нетрадиційній, а точніше буде сказати, народній давній медицині.

ПИВОЛІКУВАННЯ

Уперше в незалежній Україні, власне, у санаторії «Медобори» взялися лікувати пивом. Звісна річ, живим, світлим нефіпьтрованим. Мати такий продукт складнощів для закладу не викликає. Адже поруч, у селищі Микулинці, здавна існувала пивоварня «Бровар». Нині микулинецьке пиво чи не найпопулярніше на тій же Тернопільщині.

– Пиво — рідкий продукт, який утворений внаслідок бродіння та варіння із застосуванням джерельної води, солоду й пивних дріжджів, – пояснює головний лікар «Медоборів», кандидат медичних наук, заслужений лікар України Василь Мартинюк. – У результаті отримуємо збагачений амінокислотами, полівітамінами та мікроелементами напій. Василь Іванович каже, що регулярне вживання пива знімає закрепи, пришвидшує обмін речовин, омолоджує організм. Стоматологи ж радять полоскати цим напоєм рот після вживання їжі. У такий спосіб знижуємо ризик розвитку карієсу.

У «Медоборах» уже шість років займаються пиволікуванням. Валерій Шиманський — лікар-терапевт. Пивотерапія стала для нього вузькою спеціалізацією. Мовить, що відпочивальники на першій порі ставляться до цієї методики лікування скептично. Але варто їм прийняти хоча б одну, скажімо, пивну ванну, думка докорінно змінюється. Адже пацієнт отримує невимовне відчуття. Така ванна передовсім має здатність розслаблювати організм, заспокійливо діяти, сприяє регуляції тиску, потовиділення, оновленню клітин (омолодженню), зменшенню ваги… Словом, використовують її при вегето-судинних дистоніях, функціональних розладах нервової системи, для поліпшення стану шкіри.

Цікаво, що охоту до такої релаксації серед санаторників проявляють більше все-таки жінки. А от вживати внутрішньо пивний напій до вподоби чоловікам, у цьому жінкам вони не поступаються. Утім, що і як приймати — рекомендує лікар. Перед тим пацієнтові треба буде пройти певні клініко-біохімічні методи дослідження, консультацію у фахівця. Валерій Шиманський зауважує, що літр пива містить до 35 відсотків добової норми вітамінів групи В.

Для лікування та профілактики багатьох захворювань у «Медоборах» застосовують світле не фільтроване пиво. Серед показів до лікування — захворювання шлунково-кишкового тракту (гіпо – та антацидний гастрит, дискинезії жовчовивідних шляхів, хронічні холецистити, закрепи), нирок (нефрити, цистити), нервової та серцево-судинної систем, залоз внутрішньої секреції, обміну речовин (цукровий діабет). Валерій Олександрович твердить, що можна вилікувати безсоння, а дріжджові клітини, які містяться в пиві, не лише омолоджують організм, а й видаляють шлаки і навіть радіонукліди.

Певна річ, що пивотерапія, як і будь-який інший метод лікування, — не панацея від усіх хвороб. Не варто використовувати цей напій тим, у кого цироз печінки, камені в нирках і жовчному міхурі, свіжа виразка шлунку, подагра, стенокардія, ішемічна хвороба серця, виражена гіпертонія. Якщо в анамнезі були епілептичні судоми, як, зрештою, й депресивні стани або ви лікувалися від алкоголізму чи потерпаєте від гострих запальних гнійних процесів, то пивотерапія — аж ніяк не шлях до оздоровлення.

У «Медоборах» нещодавно запровадили и медово-пивні обгортання. Змішують літр пива з 200 грамами меду й проводять відповідну процедуру. Такий метод використовують насамперед для регуляції обміну речовин, а також для схуднення.

До речі, в санаторії є власна пасіка, а отже, й свіжий мед.

БОЛЮСОТЕРАПИЯ

Якщо заглибитися в плин століть, то побачимо, що серед багатьох мінеральних гірських порід українці вже надто шанували й використовували глину, її застосовували в будівництві, у гончарстві, побуті й лікуванні. Наші предки мили нею голову, чистили зуби, голилися, прали одяг. У глиняній ванні купалися, накладали глиняні маски. Вживали глину навіть внутрішньо. Для козаків у боях завдяки цілющим бактерицидним властивостям вона була прекрасним перев’язувальним засобом.

Глина має кілька кольорів, і кожна барва додає їй чогось особливого. У санаторії «Медобори» є блакитна глина. Якось тут вирішили почистити дно ставу, розширити його. Коли зняли шар намулу, знайшли родовище саме цієї глини. Знаючи про її користь для лікування, вирішили серйозно зайнятися болюсотерапією, кажучи інакше, лікуванням глиною. В глині захована ледь не вся таблиця Менделєєва. Тут і сірка, і залізо, і магній, кальцій, йод, мідь, кремній, фосфор… Містить і радій, перед випромінюванням якого не втримаються ні мікроби, ні віруси. Кожна мікрочастинка, безперечно, по своєму впливає на організм чи здатна зберегти наше здоров’я. Завдяки, скажімо, вмісту заліза у глині лікують анемію, кальцій та фосфор найкраще допомагає кісткам і суглобам, судини ж хочуть цинку та міді. Глина сприяє швидкому загоєнню кісткової мозолі після травматичних переломів. Допомагає жінкам долати їхнього страшного ворога на ймення целюліт. Словом, недарма глину називають першими ліками землі. Не треба забувати, що вона видаляє лише шкідливі мікроби та токсини, відновлює клітини й виробляє в організмі імунітет.

Глина має виражену поглинальну здатність. Саме це стало підгрунтям для зовнішнього її застосування з лікувальною метою. В санаторії використовують глину як холодні та теплі примочки, компреси, косметологічні маски. Ті, хто має протипокази до лікування торфогрязями, можуть успішно лікуватися глиною. Адже її накладають на тіло, коли вона досягає кімнатної температури (болото ж мусять нагрівати більш як до сорока градусів, не кожен може витримати такий тепловий стан). Вона не дає побічних дій, як-от навантаження на серцево-судинну систему, не підвищує тиску. Холодні глиняні аплікації накладають там, де є запалення, та в нижній частині живота. Теплі – у ділянці проекції печінки, нирок, сечового міхура. Багато примочок ставлять на гомілки, фалангові, ліктеві, плечові, хребтові суглоби. Глина може прислужитися добре й для лікування гінекологічної патології. Щоправда, тут уже треба використати спринцювання. А от при ревматизмі, артриті, анемії ефективні глиняні ванни.

Щомісяця в санаторії курс болюсотерапії проходять у середньому до шістдесяти осіб. Здебільшого вони приймають десять процедур.Чи можна надмірно захоплюватися глиною? Треба менше процедур тим, у кого – серцева недостатність. У косметиці синю глину треба використовувати лише стерильну, а для цього слід її помістити на годину у сухо-жарову шафу, де температура може досягати до 150 градусів. Глинолікування має-таки бути під лікарським наглядом, адже при невмілому застосуванні, скажімо, при передозуванні можна з організму «вимити» вітаміни, мікроелементи та інші корисні речовини.