Стаття про лікування суглобів у “Медоборах” у Газеті по-Українськи

"Газета по-Українськи" від 25 березня 2013 року

У “Медоборах” суглоби обстежують ультразвуком

Третій рік поспіль 54-річна Галина Чернега приїжджає з Києва лікуватися до санаторію “Медобори”, що у селі Конопківка Теребовлянського району Тернопільщини.

— Права рука так боліла, що не могла навіть капусту на борщ посікти чи тісто на бліни заколотити, — згадує. — Ніколи раніше по санаторіях не їздила. Про цей знайомі розказали, потім в інтернеті почитала.  Поїхала, і там виявилося, у мене була травма хребта при народженні. Це й дало ускладнення на руку. Не знаю, що найкраще подіяло — ванни, витяжка чи глина, але після повного курсу з рукою стало набагато легше. Тепер уже для профілактики їжджу. Приймаю по шість-сім процедур на день — і фізпроцедури, й масажі, й дихальні, й фіточаї п’ю. Тут спеціалісти кваліфіковані, дуже приємні та доброзичливі.

У закладі лікують хвороби опорно-рухового апарату. Найчастіше сюди звертаються з остеоартрозами.

— Буває, що приїжджають пацієнти і на запитання, що їх турбує, відповідають: “Призначте мені ванну, підводний масаж”. Але насамперед потрібно визначити, які проблеми зі здоров’ям має людина. Тільки після того можна призначати процедури. Враховуємо все — стан рухливості, тиск, пульс, — розповідає 48-річна Тетяна Бакалюк, лікар санаторію, доцент кафедри медичної реабілітації та спортивної медицини Тернопільського медуніверситету.

Для людей із хворими хребтом та суглобами розроблені понад 50 процедур: від витягування і занять на тренажерах до нордичної ходьби, аквагімнастики, лікування верховою їздою і бджолиними укусами.

Тетяна Григорівна за допомогою апарата УЗД обстежує 61-річного Віталія Ворону. Він має проблеми з хребтом із 1986 року. Каже, спина часто болить після тривалого сидіння за кермом автомобіля.

Окрім колінних, кульшових суглобів та хребта, лікар радить оглянути й внутрішні органи пацієнта — якщо УЗД робили більш як рік тому.

— У нашому санаторії є чотири природні фактори — це сірководень, голуба глина, торф’яне болото і хлоридно-натрієва мінеральна вода. Але сірководень, наприклад, має гормоностимулювальну дію. Тому дуже важливо знати про стан усього організму людини — чи нема ніяких кіст, пухлин чи інших утворень.

Найкраще запалення в суглобах видно при магнітно-резонансній томографії.

— Але такий метод дорогий, і не кожен може собі його дозволити. А в санаторії доступне ультразвукове обстеження суглобів — артросонографія.  Завдяки їй бачимо стан суглобів і розуміємо, що потрібно конкретній людині призначити. Бо пацієнти зазвичай приїжджають, маючи на руках тільки рентген. А такий знімок показує лише стан кісток, а не хряща, м’язів, суглобових сумок.

На суглоби більше скаржаться жінки. Це пов’язано з гормональним фоном. У чоловіків переважають артрози внаслідок травм.

— Багато пацієнтів приїжджають із бурситами — запаленням у суглобовій сумці. Часто їх лікували неправильно — пунктували суглоб, вводили гормони, витягували рідину, а вона прибувала. Або гріли суглоби. Після цього набряк збільшувався, біль ставав вираженіший. Ми дивимося, що можна призначати у кожному випадку. Наприклад, глина — це холодна аплікація, а болото — теплова. Холод бажано застосовувати тоді, коли є запалення. Про це свідчать рештки рідини в суглобі, набряк, судинна патологія після тромбофлебіту, варикоз. А тепло — при видужанні після запалення, аби посилити кровообіг у суглобі чи хребті. Використовуємо й інші методи — фізіотерапевтичні, механотерапію. Завдяки цьому у пацієнта знімається больовий синдром. Наприкінці курсу лікування помітний ефект.

Посилання на статтю