Репортаж про лікування у санаторії «Медобори» у газеті “Голос України”

"Голос України", 22 квітня 2003р.

Легенда про воду мертву й живу, або бувальщина про те, як вона зцілює тепер

автор Валентина Писанська 

Напади кашлю наздоганяли мене не передбачувано й зненацька , вдень і вночі, часом ніби вентилем перекриваючи подих. Несподівано застрибав тиск, перетворивши життя на постійну боротьбу з болячками. Без льодяників, з допомогою яких удавалося припиняти напад, з дому вже було ані кроку. Найкращі лікарі лише руками розводили: жодних відхилень від норми… Хтось, співчуваючи, шукав причину в близькості Чорнобиля, а найкраща подруга, натякаючи, на якийсь там мій вік, турботливо порадила частіше зазирати в … паспорт, де стоїть дата народження. Лише колега – така собі завжди скептична столична штучка, для якої крок з міського асфальту є мало не катастрофою, безапеляційно вирекла: “Допрацювалася. В Конопківку! Тобі треба в Конопківку. Там – природа, вода і … діжки з вуглецем!” 


Куди бігти, коли болить…

Коли болить, то добіжиш і до Конопківки. З’ясувалося, не така вже й далечінь: два десятки кілометрів від Тернополя. Назва села, яке розташувалося на мальовничих пагорбах – Подільських Товтрах походить від імені колишнього власника навколишніх земель – барона Яна фон Конопки, котрий володів ними наприкінці вісімнадцятого століття. І хоч воно невеличке, однак, його знає не так уже й мало людей: 50 тисяч пацієнтів оздоровлювалися і лікувалися у тутешньому санаторії “Медобори”. 

Той барон, без сумніву, був не лише освіченою людиною, а й допитливим краєзнавцем, коли врахувати, що неподалік Конопківки розташована Подільська святиня – Зарваниця. Її цілюще джерело згадується у літописах уже з тринадцятого століття. Легенда розповідає про ченця, котрий, рятуючись від монголо-татарського набігу на Київ, опинився на галицькому Поділлі. Знесилений, голодний і спраглий, він заснув. У сні з’явилася Пречиста Діва Марія, яка з усміхом дала йому край свого омофора.

Коли чернець прокинувся, поруч у росяній траві світилося прозоре джерело. Згодом він побудував тут капличку й примостив у ній ікону Богоматері. Недужі люди, почувши про диво, приходили до джерела, пили цілющу воду й одужували. Легенди розповідають, що так зцілився і князь Теребовлянський Василько. Впродовж століть Зарваниця є островом Божої любові. Нині вона відроджується як святий Всесвітній Марійський відпустовий центр, куди приходять прочани з усіх куточків світу помолитися і припасти вустами до цілющого джерела. 2000 року тут споруджено величний собор Зарваницької Матері Божої, у якому встановлено Чудотворну ікону, до якої упродовж року прийшло близько одного мільйона прочан…

Вочевидь легенду знав барон фон Конопко. Він заснував невелику колонію німецьких і польських поселенців, якій дав родову назву. 1829 року в барона гостював доктор Генріх Мосинг. Він і здійснив фізико-хімічний аналіз конопківської води й навіть видав німецькою мовою монографію про її цілющі властивості. Це була перша наукова праця про мінеральні води Тернопілля. А барон, відкривши сірководневе джерело, започаткував у Конопківці бальнеологічну оздоровницю, у якій опікувалися своїм здоров”ям місцеві вельможі. Вона приймала пацієнтів упродовж 70 років, поки не згоріла. 

Може, хто й посміхнеться скептично, мовляв, чи не забагато чаклунів і віщунів, бракувало лише байок про живу й мертву воду. Не поспішайте з висновками: коли болить, то й до джерела помчиш, і в легенду повіриш. А коли вона ще й науково-обгрунтована… Чому б і не спробувати? 

Повторне освоєння конопківського сірководневого джерела здійснене в 60-х роках минулого століття. Науково-дослідний інститут курортології і фізіотерапії разом з лабораторією Тернопільської обласної санепідстанції дослідили мінеральні води й торфоболота надзбручанського краю. Тут, біля мінеральних джерел, які залягають на глибині майже однієї тисячі тисячі метрів, 15 років тому відкрито санаторій “Медобори” на 500 місць. У ньому для лікування і оздоровлення пацієнтів застосовується сірководнева вода – на зразок відомої “Мацести”, натрій-хлоридна йодобромна мінеральна вода, схожа до моршинської, і сульфатно-гідрокарбонатне торфоболото. 

Отож, саме туди я й поїхала, сподіваючись позбавитися від остогидлого кашлю і “танцювання” тиску… 

Від рослини – до людини…

Небагатослівний лікар Юрій Михайлович Чопко, вислухавши та вистукавши мене, й, як і його столичні колеги, нічого не виявивши, “прописав”: прогулянки – багато, мінеральна вода – для вживання, суха вуглецева й мінеральна ванни, спелеотерапія, масажі. А потім подивимося…

До санаторію я приїхала на початку березня, коли не так уже й багато охочих у міжсезоння вирушати навіть на лікування. Але коли припече, то й ця пора року здаватиметься раєм. Утім, не пожалкувала: хоч усе довкола було ще вкрите неймовірно чистим снігом, якого вже не побачиш у місті, але сонце пригрівало й пестило обличчя першим теплом. І ні з чим не порівнювані тиша й спокій, які дедалі частіше стають розкішшю. Природа справді щедро обдарувала цю місцину. Кажуть, колись тут були густі бори з сонячними галявинами, порослими різнотрав”ям з п’янким ароматом нектару. Тому й край має назву – Медобори. Вчені визначили його, як унікальну геолого-ботанічну пам’ятку, котрих в Україні більше немає. Тепер це – державний природний заповідник. 

…Те, що моя колега назвала “діжкою”, було й справді щось схоже до цієї посудини, але в сучасному виконанні – установка, оснащена пристроєм, який забезпечує надходження туди вуглецю у потрібній концентрації за температури 37-40 градусів. Метод застосовується за шведсько-російською ліцензією.

Приймати таке лікування надзвичайно приємно: сидиш у теплі, ніби в сухій сауні, лише щадливішій. Лікар пояснив, що в “діжку” подається сухий вуглець, який, насичуючи організм, стимулює його активніше виробляти кисень. Крім того, в цю своєрідну “ванну” подається тепло. Під дією такого “коктейлю” з організму разом зі шлаками виділяється значна кількість рідини. 

Вчені, за результатами тривалих досліджень, дійшли висновку, що сухі вуглецеві ванни призначаються при гіпертензії і ожирінні. Вони сприяють оздоровленню бронхо-легеневої і серцево-судинної системи, нормалізують тиск, особливо корисні для гіпертоніків. 

Не знаю, які реакції відбулися в моєму організмі, але кашлю, котрий вимучував впродовж кількох років, я позбулася, стабілізувався і тиск. А, можливо, мені допомогло все разом – і лікування, і клімат, і навколишня природа, котра справді є складовою методів, які застосовує для лікування і оздоровлення пацієнтів колектив санаторію…

І не лише мені. З якими тільки проблемами не приїжджають люди в “Медобори”: захворюваннями опорно-рухового апарату, хворобами кісток, м”язів, сухожиль, кишково-шлункового тракту, серцево-судинної і легеневої системи, гінекологічними – запального характеру та безпліддя, ендокринологічними… 

А як, і чим їх лікують у “Медоборах”? Може, легенди про живу й мертву воду, про цілющі джерела – не така вже й вигадка? Головний лікар санаторію Василь Іванович Мартинюк анітрохи не здивувався запитанню:

-Чому ж вигадки? Пам’ятаєте казки, які читали в дитинстві: “Покропив він царівну спочатку водою мертвою, а потім живою. І ожила вона…” Можливо, не так буквально, але дуже близько до правди. Скажімо, натрій-хлоридна мінеральна вода – мертва вода, яка вміщує органічні компоненти – рештки стародавніх залишків тварин і рослин. Вона застосовується при запаленнях шлунково-кишкового тракту та виразці. Сірководнева вода – жива вода, активна: вона запускає моторику людини в дію, спонукає її організм виконувати належні йому функції. 

Люди з прадавніх часів лікувалися мертвою і живою водою. Звичайно, тоді це було рівнозначне чуду, тому й легенди складалися, а джерела, з яких її брали, ставали Святими місцями. В нашому краї чимало джерел з мінеральними водами. Місцеве населення з давніх-давен використовувало їх для лікування. Учені впродовж десятиліть вивчали їх цілющі властивості, розробляли методики лікування. Тому, можна сказати, що ми теж лікуємо й живою, і мертвою водою.

Наш санаторій розташований в екологічно чистій зоні. Сама природа подарувала людям шанс для зцілення: тут є великі запаси цілющих сірководневих і натрій-хлоридних вод, поклади торфоболота. Ми використовуємо мінеральні води для дозованого вживання, а також для ванн і зрошень, а торфоболото – для аплікацій чи гальваноплікацій, тампонів. Звичайно, коли до санаторію прибуває пацієнт, котрий потребує невідкладної медикаментозної терапії, то він її одержує: ми за такого хворого відповідаємо. 

Але наша стратегія все-таки – застосування природних факторів. Пацієнти завдяки цивілізації і її продуктам дуже часто приїжджають з “букетами” захворювань: шлунково-кишкового тракту, спричиненими неправильним харчуванням, остеохондрозами. Звісно, можливо, сильнодіючий медичний препарат допоміг би їм швидше. Але питання в тому, чим вони лікуватимуться пізніше? Адже у такий спосіб хворобу можна лише притамувати. Наш організм – найдосконаліший механізм, спроможний справитися з будь-яким захворюванням. Буває, що він теж потребує допомоги.

Тут і постає питання: як саме? У нашому санаторії власна стратегія: ми лікуємо природними факторами, застосовуючи багатство навколишнього середовища: мінеральні води, рослинний світ. Ми маємо власну пасіку й використовуємо бджолопродукти, що, з’ясувалося, може бути надзвичайно ефективним у лікуванні. Можна тривалий час вживати медикаменти для лікування органів дихання, а можна застосувати для цього випари вуликів чи спелеотерапію – сольову терапію. Активно пропагуємо та пропонуємо фіто- й аромотерапію. Коли пацієнт має в тому потребу, робимо парафінові й озокеритові аплікації.

Як лікувальний фактор використовуємо сульфатно-бікарбонатне торфоболото, а також розмаїття навколишнього світу: різнотрав”я, поклади глини. Хіба не були вони для наших предків, котрі не знали медицини, “препаратами” для подолання недуг? То чому б і нам не використати їхній досвід, тим паче нині, коли природа перенасичена хімією…

Медики санаторію співпрацюють з ученими Тернопільської медичної академії імені І.Я. Горбачовського. “Медобори” є науково-практичною базою кафедри курортології і фізіотерапії. Тут здійснюються наукові дослідження унікальних природних багатств краю для створення таких методик їх використання, котрі мали б оздоровчий вплив на основні та супутні захворювання, зміцнювали б імунний захист організму. Саме в санаторії, зокрема, застосовують цілющу силу бджолиних продуктів: бджоловжалювання, випари вуликів при бронхо-легеневих захворюваннях та опорно-рухового апарату.

Пацієнтів з неврологічними, серцево-судинними, урологічними, шлунково-кишковими захворюваннями реабілітують за допомогою особливої форми лікувальної терапії: іпотерапії – лікувальної верхової їзди. Це, звичайно, не панацея від усіх бід, кажуть медики, але й спосіб лікування справді дивовижний. Його принципова відмінність у тому, що під час їзди верхи в роботу включаються практично всі групи м”язів тіла вершника. Причому це відбувається на рефлекторному рівні, оскільки, сидячи на коні й рухаючись разом з ним, пацієнт протягом усього сеансу інстинктивно прагне зберегти рівновагу, щоб не впасти, тим самим спонукає до роботи й здорові, й змінені хворобою м”язи тіла. 

Уперше в Україні в “Медоборах” запроваджено пиволікування – дозоване вживання нефільтрованого “живого” пива для оздоровлення у разі хвороб обмінного характеру: ожиріння, поліартриту, а також органів травлення, дискінезії жовчовивідних шляхів, нервової і серцево-судинної системи. Відомо, що пиво зменшує ризик захворювання на рак і виводить з організму канцерогенні речовини, а також солі алюмінію, чого не може зробити жоден продукт. 

Пивний хміль активує секрецію жовчі, а диоксид вуглецю цілюще впливає на діяльність шлунково-кишкового тракту. Дріжджові клітини пива видаляють шлаки, омолоджують організм. Неочищене пиво за оздоровчою дією у 10 разів переважає дію молока. Пиво активізує обмінні процеси, сприяє виробленню травних соків, поліпшує емульгування і диспергування їжі, інтенсифікує роботу нирок – підвищує диурез. Пивний хміль активізує секрецію жовчі, а диоксид вуглецю цілюще впливає на діяльність шлунково-кишкового тракту.

Клінічні дослідження щодо застосування живого нефільтрованого пива показали: пивотерапія сприяє виведенню солей різних видів із сечовивідних шляхів і нирок, а також може запобігати відкладанню у них камінців і солей. Ефективні також пивні ванни, обгортання з медом і пивом.

Незабаром у санаторії застосовуватимуть глинотерапію, оскільки поблизу є її цілющі поклади, а колектив має методики лікування нею низки захворювань. А в роботі – антистресова, антицелюлітна й дезинтоксикаційна програми. 

“Вам і нащадкам”…

Це заповідав барон фон Конопко, відкривши природне джерело для лікування і оздоровлення. Нащадки, хай і за майже два століття, але продовжують справу цього чоловіка, який мав незвичайне уподобання – зцілювати водою. Бо в “Медоборах”, здається, лікують усі болячки, які вражають людину. Навіть, коли в переліку медичних послуг цієї установи такої немає, а вам вона допікає.

Утім, не пускайте хворобу в свій організм, тим паче, що цьому можна запобігти, приїхавши в санаторій для профілактики. Залиште поїздку на море на пізніше й візьміть квиток до Конопківки. Можна разом з дітьми, адже тут напрацьовано розроблену вченими методику їх лікування: лікарі пройшли курси педіатрії на базі Тернопільської медичної академії. Щороку в санаторії оздоровлюється майже п”ять тисяч дітей, зокрема, з уражених чорнобильським лихом територій. 

Упродовж кількох останніх років мені доводилося бувати й на інших схожих курортах, більш відомих ніж “Медобори”. Але ніде так смачно не готували, а порції не були такими щедрими, як тут: здорова, майже селянська їжа – чотири рази на день та ще й з обов”язковим йогуртом на ніч. Усі страви, до речі, дієтичні, готуються на замовлення зі свіжих, екологічно-чистих продуктів.

Забезпечено й побутові умови: налагоджене постійне енергопостачання і постачання гарячої і холодної води, організоване дозвілля, є бібліотека та кінозал. З санаторію можна здійснити чимало цікавих екскурсій, зокрема до українських Святих місць – у Почаїв і Зарваницю. Тоді ви вже по-іншому поставитеся до легенд і казок. Та й здоров’я духовне не менш важливе, ніж фізичне. 

Діапазон цін на путівки – широкий: вони помірні й нижчі, ніж у багатьох санаторіях України. А домовитися можна за адресою: Тернопільська обл., Теребовлянський р-н, с. Конопківка 48122 . Тел.: 8/03551 2 22 67; 5 11 29. Факс: 8/03551 5 12 33. 

…Я позбавилася неприємностей зі здоров”ям упродовж половини терміну санаторної путівки. Коли ж трохи отямилася, то ніби й лікувати мені більше не було чого. “А ви придивіться, роздивіться навколо, – порадив той самий небагатослівний лікар. – Ви, жінки, завжди зорієнтуєтесь. Хіба зашкодить масаж, приміром, чи ванна з мінеральною водою? Чи заняття в залі для лікувальної фізкультури? Спробуйте…” 

Спробувала. З”ясовується, це таки приємно, жити, як у кіно: зранку прогулянка околицею, де ще тане сніг, а жайвір уже виспівує свою весняну мелодію. Потім ручний і гідромасаж, ванна з мінеральною, живою водою. Ну й коли ще вдома можна вибратися до лікарів і перевірити свої кісточки-суглобчики, які навіть попри найбільшу зайнятість, а перевіряти слід. Коли, звичайно, не хочеш мати в майбутньому проблем зі здоров’ям. Геть далеко відсунулися, а потім і зникли всі чисто проблеми – домашні й службові, а найголовнішим стало те, чи вдосконалила власне спортивне досягнення, пробігши навколо санаторію не п’ять, а шість разів?

Та все приємне рано чи пізно закінчується. Так і для мене. Втім… Мінеральні води та перша засмага зробили свою справу: з люстерка на мене дивилася досить приваблива особа. Хто там натякав на якісь там мої вже не ті роки?… 

…Адміністрація “Медоборів” любить проводити серед відпочивальників усілякі опитування. Одна з них, на запитання, чи сподобалося їй перебування в санаторії, відповіла так: “Коли б Господь, стомившись від трудів праведних, захотів відпочити, то вибрав би для цього “Медобори”. Свята правда…